SERWIS PPOŻ

 

Przeglądy konserwacje sprzedaż gaśnic

Przeglądy konserwacyjne gaśnic to obowiązkowa procedura w każdej firmie oraz obiekcie mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pożarowego. W konsekwencji ochronę życia i mienia ludzkiego.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne, powinny być przeprowadzane zgodnie z zaleceniami producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Przegląd gaśnic

W naszej firmie czynności serwisowe wykonywane są przez osoby z wieloletnim doświadczeniem. Podczas przeglądu gaśnic wykonywane są między innymi czynności, polegające na sprawdzeniu ich stanu technicznego oraz poprawności rozmieszczenia w budynku. Po pozytywnym wyniku przeprowadzonego przeglądu, gaśnica wyposażona zostaje w naklejkę kontrolną informującą o podmiocie odpowiedzialnym za wykonanie przeglądu (w tym również dane serwisanta), czasie kolejnego przeglądu oraz o pozytywnej weryfikacji urządzenia do dalszego użytkowania.

Przeglądy, konserwacje hydrantów wewnętrznych

Hydranty wewnętrzne to jedne z ważniejszych urządzeń przeciwpożarowych zlokalizowanych w budynkach. Sprawne technicznie zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz umożliwiają likwidację pożaru w początkowej fazie jego rozwoju. W celu ich prawidłowego funkcjonowania wymagane jest osiągniecie odpowiednich parametrów ciśnienia i wydajności. Podczas poboru normatywnej ilości wody ciśnienie na zaworze hydrantowym przy dynamicznym przepływie wody nie może być mniejsze niż 0,2 MPa oraz powinno zapewniać wydajność dla danego rodzaju hydrantu wewnętrznego, z uwzględnieniem zastosowanej średnicy dyszy prądownicy.

Wydajność hydrantu określana jest w jednostce dm3/s. W zależności od średnicy wewnętrznej hydrantu wartość powinna wynosić:

  • dla hydrantu wewnętrznego 25 – 1,0 dm3/s,
  • dla hydrantu wewnętrznego 33 – 1,5 dm3/s,
  • dla hydrantu wewnętrznego 52 – 2,5 dm3/s

Przegląd hydrantu wewnętrznego

Po zakończeniu prac sporządzony zostaje protokół  rocznego przeglądu i konserwacji uwzgledniający badanie ciśnienia i wydajności. Równocześnie podczas przeglądu wykonywane są określone czynności konserwacyjne. Do podstawowego zakresu możemy zaliczyć m.in. sprawdzenie elementów składowych wyposażenia szafki hydrantowej, prawidłowości oznaczenia, możliwości bezproblemowego dostępu i otwarcia szafki hydrantowej.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne, powinny być przeprowadzane zgodnie z zaleceniami producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Przeglądy konserwacje hydrantów zewnętrznych

Hydranty zewnętrzne stanowią główne źródło wody do celów przeciwpożarowych, dlatego ich poprawne działanie jest niezbędne. Właściciel w zależności od wielkości obiektu, zobowiązani są do zapewnianie wymaganej ilości wody do zewnętrznego gaszenia pożaru. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2010 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz. U. Nr 124, poz.1030) hydranty zewnętrzne powinny być co najmniej raz w roku poddawane przeglądom i konserwacji.

Hydrant zewnętrzny

Warunki oraz lokalizację rozmieszczenie hydrantów zewnętrznych regulują przepisy prawa. O wyborze danego typu hydrantu decydują przede wszystkim warunki lokalnej zabudowy, które powinny umożliwiać łatwy dostęp do urządzenia. Wymagane nominalnie wydajności hydrantów zewnętrznych:

  • dla hydrantu nadziemnego DN 80 - 10 dm3/s,
  • dla hydrantu nadziemnego DN 100 - 15 dm3/s,
  • dla hydrantu podziemnego DN 80 - 10 dm3/s.

Przegląd hydrantu zewnętrznego

Przegląd hydrantu składa się z kilku etapów, takich jak sprawdzenie czy hydrant jest prawidłowo oznaczony, następnie wykonywane są prace związane z czyszczeniem, konserwacją oraz pomiarami wydajności hydrantu. Na zakończenie prac, sporządzany jest protokół informujący o przebiegu przeglądu, zawierający dane pomiarowe oraz inne niezbędne informacje.
przeglądy konserwacje drzwi przeciwpożarowych

Podstawową cechą, jaką powinny charakteryzować się drzwi przeciwpożarowe jest zachowanie ich pełnej sprawności technicznej podczas pożaru. Zadaniem drzwi przeciwpożarowych jest zapewnienie efektywnej bariery przed przedostaniem się ognia, wysokiej temperatury, dymu, a także zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ewakuującym się użytkownikom w trakcie pożaru oraz sprawne podjęcie działań ratowniczo- gaśniczych. Drzwi przeciwpożarowe stanowią element oddzielania przeciwpożarowego posiadający określoną odporność ogniową związaną ze szczelnością (E) i izolacyjnością ogniową (I) oraz odpowiednią klasę dymoszczelności (S). W przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego w obiekcie powinny być zamknięte lub zamykane automatycznie.

Przegląd drzwi przeciwpożarowych

Zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, i innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) właściciel lub zarządca obiektu ma obowiązek zapewnić prawidłowe funkcjonowanie drzwi i bram przeciwpożarowych. Należy je poddawać okresowym przeglądom i konserwacji zgodnie z zaleceniami producenta jednak nie rzadziej niż raz w roku.

Po wykonaniu czynności serwisowych sporządzany jest protokół, potwierdzający wykonanie przeglądu, w którym zawarte są informacje o przeprowadzonych czynnościach, stanie technicznym drzwi oraz terminie kolejnego przeglądu. Protokół zawiera również zaleceń pokontrolnych stwierdzonych podczas przeglądu.

Przeglądy bram przeciwpożarowych

Głównym zadaniem bram przeciwpożarowych jest oddzielenie powierzchni w której wybuchł pożar od pozostałych stref pożarowych. Poprawnie działające systemy zamknięć bram przeciwpożarowych mogą w znacznym stopniu zminimalizować skutki ewentualnego pożaru.

Bramy przeciwpożarowe należy poddawać przeglądom technicznym oraz działaniom konserwacyjnym zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi dostarczanych przez producentów. Powinny jednak być przeprowadzane nie rzadziej  niż raz w roku.

Przegląd bram przeciwpożarowych

W celu zachowania zaleceń producentów niezbędna jest odpowiednia konserwacja bram przeciwpożarowych.  Wszelkie zabiegi konserwacyjne powinny być wykonywane zgodnie z zasadami i w sposób ściśle określony w Polskich Normach, które dokładnie opisują wszelkie regulacje dotyczące urządzeń przeciwpożarowych, a także w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz we wszelkich instrukcjach obsługi, które dostarczane są przez producentów. Przeglądy bram przeciwpożarowych nie powinny być wykonywane rzadziej niż raz w roku.

Przeglądy klap dymowych, systemów oddymiania

Pożary charakteryzują się wysoką temperaturą panującą w środowisku pożarowym, oddziaływaniem promieniowania cieplnego, niedostateczną ilością tlenu, utrudnioną widocznością spowodowanym dymem pożarowym. W warunkach pożarowych dym rozprzestrzenia się szybko ograniczając widoczność oraz utrudniając w dużym stopniu warunki ewakuacji z obiektów.

Głównym zadaniem systemu oddymiania jest wykrycie pożaru w jego początkowej fazie, odprowadzenie dymu pożarowego powstałego w momencie pożaru, ewakuacja ludzi z budynku oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru. Pozbycie się dymu pomaga efektywniej przeprowadzić akcję ewakuacyjną oraz zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowników.

Systemy oddymiania

Sprawne działanie systemu oddymiania umożliwiają elementy składowe systemu oddymiania, do których zaliczamy m.in.: centrale oddymiania, przyciski oddymiania, czujki dymu, system napędu, okna oddymiające, klapy oddymiające oraz kurtyny dymowe. W przypadku powstania pożaru system oddymiania usuwa dym pożarowy nagromadzony w górnych partiach pomieszczenia lub budynku. W wyniku otwarcia okien i klap dymowych na zewnątrz budynku usuwane zostają trujące gazy zawarte w dymie pożarowym. Prawidłowe zadziałanie umożliwia ewakuacje użytkowników budynku bez narażenia ich życia i zdrowia.

Jak działa system oddymiania

System oddymiania w przypadku zagrożenia pożarowego uruchamiany zostaje w przypadku zadziałania czujki dymowej, przycisku oddymiania lub zewnętrznych urządzeń wyzwalających.  W celu optymalizacji warunków oddymiania w dolnych częściach obiektów systemy wyposażone zostają w dodatkowe elementy doprowadzające powietrze. Funkcję taką pełnią okna, drzwi lub bramy napowietrzające.

W zależności od rozwiązania projektowego systemu oddymiania napływ powietrza niezbędnego do prawidłowego usunięcia trujących gazów i dymu możliwy jest poprzez kompensację powietrza napływającego grawitacyjne lub mechanicznie. Wybór przyjętego rozwiązania systemu oddymiania zależy w dużej mierze od konstrukcji budynku. Bez względu na wybór systemu, może być on uruchamiany automatycznie w chwili wykrycia dymu lub ręcznie przez użytkowników budynku. W celu pewności bezawaryjnego zadziałania systemu oddymiania będącego elementem infrastruktury przeciwpożarowej budynku, przeglądy i konserwacje muszą być wykonywane przez specjalistów, w czasie określonym w specyfikacji technicznej.

Przeglądy systemu powinny być wykonywane regularnie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, Polskiej Normy PN-B-02877-4:2001 oraz Dokumentacji Techniczno-Ruchowej producenta, nie rzadziej jednak niż raz do roku. Najczęściej producenci systemów oddymiania zalecają przeglądy 2 razy w roku.

Przegląd montaż systemów sygnalizacji pożarowej

System sygnalizacji pożarowej (SSP) to jeden z najczęściej wybieranych systemów, który sprawnie działający pomaga zminimalizować skutki pożaru. Poprawnie skonfigurowany zapewnia szybką detekcję pożaru, reakcje w postaci zawiadomienia odpowiednich służb oraz przekazanie im istotnych informacji o miejscu wystąpienia zagrożenia. Cały system SSP powinien zostać sprawdzony przynajmniej raz w roku, a przeglądy wykonywane są na podstawie rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010r w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów PKN-CEN/TS 54-14:2020-09 Systemy sygnalizacji pożarowej – Wytyczne planowania, projektowania, instalowania, odbioru, eksploatacji i konserwacji; wytycznych projektowania instalacji sygnalizacji pożarowej stworzonych przez Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, oraz dokumentacji techniczno-ruchowej producenta.

Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez normy przewidziano obsługę codzienną, comiesięczną, kwartalną i roczną. Dwie pierwsze mogą być wykonane przez użytkownika obiektu natomiast do obsługi kwartalnej i rocznej wymagany jest serwis przeszkolony przez producenta systemu. 

Przegląd oświetlenia awaryjnego, pomiary natężenia światła

Oświetlenie awaryjne ewakuacyjne jest to element bezpieczeństwa przeciwpożarowego, który w razie wystąpienia pożaru umożliwia bezpieczną ewakuację z miejsc zagrożonych poprzez stworzenie warunków widzenia, świetlną identyfikacje dróg ewakuacyjnych oraz możliwość łatwego zlokalizowania sprzętu pożarowego. Sprawdzenie działania należy wykonać minimum raz w miesiącu  sprawdzając czy dana oprawa przełącza się w tryb awaryjny oraz minimum raz w roku poprzez wykonanie testu rozszerzonego.

Przegląd przeciwpożarowego wyłącznika prądu

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu

Zadaniem przeciwpożarowego wyłącznika prądu, jest wyłączenie zasilania do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru.  Sprawnie działający przeciwpożarowy wyłącznik prądu zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom budynku podczas ewakuacji oraz  bezpieczeństwo ekip ratowniczych podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w obiektach o powierzchni przekraczającej 1000 m3 bądź w budynkach, w których znajdują się strefy zagrożone wybuchem, konieczne jest zainstalowanie przeciwpożarowego wyłącznika prądu. PWP należy zlokalizować w pobliżu głównego wejścia do budynku bądź złącza. Urządzenie powinno zostać również odpowiednio oznakowane.

Według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U nr 109 z dnia 22.06.2010 r., poz. 719) przeglądy wyłączników przeciwpożarowych powinny być wykonywane nie rzadziej, niż raz do roku.

Przegląd systemów detekcji gazu (Gazex, Comag, Alkaster)

Stosowanie systemu detekcji gazu ma na celu wykrycie pojawienia się nieszczelności instalacji gazowej, wykrycie gazów wybuchowych i jak najszybsze odcięcie dopływu gazu aby zminimalizować ryzyko wybuchu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów przeglądy instalacji należy wykonywać przynajmniej raz w roku lub częściej, jeśli wymaga tego producent.

W skład systemu detekcji gazu wchodzą elementy detekcyjne, sygnalizacyjne oraz wykonawcze. Systemem steruje centrala, która po otrzymaniu z detektorów sygnału o wykryciu stężenia gazu przekraczającego próg zadziałania, uruchamia odpowiednie sygnalizatory optyczne i akustyczne.  Najważniejszym elementem całej instalacji, jest zawór, którego zadanie to odcięcie dopływu gazu w chwili zagrożenia, aby zapobiec możliwości wystąpienia wybuchu.

Do prawidłowego funkcjonowania detektorów, niezbędna jest ich kalibracja. Można wykonać ją na kilka sposobów:

  • Podmiana – zakup nowych głowic pomiarowych. Zdemontowane będą wykorzystane przy następnej kalibracji. Nie jest możliwa we wszystkim modelach czujników.
  • Demontaż – odesłanie czujnika do producenta lub niezależnego serwisu. Po wykonaniu regulacji montujemy na miejscu.

Przeglądy zbiorników przeciwpożarowych

Norma PN-EN 12845 + A1:2020 Stałe urządzenia gaśnicze – Automatyczne urządzenia tryskaczowe – Projektowanie, instalowanie i konserwacja odnosi się do wszystkich typów zbiorników stanowiących źródło wody do celów przeciwpożarowych niezależnie od rodzaju instalacji której może być elementem czy też jako niezależny zbiornik zapasu wody  do zewnętrznego gaszenia pożaru. 

Zgodnie z przedmiotowym dokumentem zbiorniki przeciwpożarowe powinny być poddawane czynnością konserwacyjnym:

  •  Kontrola tygodniowa - należy wykonać w odstępach nie dłuższych niż 7 dni.
     - sprawdzenie poziomu wody w zbiorniku 
  • Kontrola roczna - należy wykonać w odstępach nie dłuższych niż co 12 miesięcy.
     - sprawdzenie poziomu wody w zbiorniku 
     - sprawdzenie zaworów pływakowych w zbiornikach zapasu
  • Kontrola trzyletnia - w odstępach nie dłuższych niż 3 lata 
    - zbiorniki powinny być sprawdzone od zewnątrz i wewnątrz na obecność korozji. Jeżeli jest to konieczne, zbiorniki powinny zostać opróżnione i oczyszczone.
  • Kontrola 10-letnia - w odstępach nie dłuższych niż co 10 lat 
    - zbiorniki zapasu powinny być oczyszczone i sprawdzone od wewnątrz. Przedmiotowa norma dopuszcza czyszczenie zbiorników bez konieczności opróżniania zbiornika w celu zaoszczędzenia wody.

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Zabezpieczenia przeciwpożarowe mają za zadanie spowolnić rozprzestrzenianie się pożaru. Dlatego tak ważne jest ich stosowanie. Choć trudno sobie wyobrazić ich działanie, to wszelkiego rodzaju impregnaty i zaprawy ogniochronne, spowalniają rozwój pożaru. Nie są to jednak jedyne zabezpieczenia bierne, zaliczamy do nich bowiem:

  • impregnaty przeciwogniowe,
  • zabudowy i przegrody przeciwogniowe,
  • zabezpieczenia kabli i systemów technicznych,
  • ściany i drzwi przeciwogniowe.

Nasze systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych opieramy na zaufanych oraz sprawdzonych produktach proponowanych przez Hilti, Promat oraz Alfa Seal.

Oferujemy kompleksowy dobór produktów oraz instalację biernych zabezpieczeń ppoż. Pracę wykonują doświadczeni praktycy, którzy dysponują odpowiednimi umiejętnościami oraz wiedzą.
 

Wyznaczanie celów to pierwszy krok do przekształcania niewidzialnego w widzialne

Tony Robbins